Gözlerde Kanlanma ve Batma

0

Göz kanlanması ve batma sebepleri nelerdir? Göz kanlanması ve batma tedavisi nasıl olur? Göz kanlanması ve batma kaç günde ve nasıl geçer?

İnsanlar hayatının belirli dönemlerde gözlerde kanlanma ve batma ile karşılaşabilirler. Göz kanlanması, gözün beyaz kısmının (sklera) üzerini örten konjonktiva denilen ince zardaki yüzeysel damarların genişlemesi sonucu meydana gelir. Gözdeki kanlanma bazen tek bazen de iki gözde birden olabilir. Gözlerde kanlanmaya; sulanma, kaşıntı, batma, ağrı, ışıktan rahatsız olma ve şişlik gibi belirtiler eşlik edebilir.

Gözlerde Kanlanma ve Batma Sebepleri

 1. Alerjik durumlar buna sebep olabilir. Bunun nedenleri klimalı ortamlar, aşırı soğuk yada sıcak, bilgisayar başında uzun süre kalmalar gözlerde kanlanma ve batma sebebiyeti olarak yorumlanabilir.
 2. Mikrobik durumlar (konjonktivitler) bakteriyel yada viral kökenlidirler.
 3. Göz kuruluğu, sjögren sendromu ve romatizmal hastalıklar.
 4. Üveitler; gözlerde kanlanma, ağrı, bulanık görme ve ışıktan rahatsız olma belirtileri ile kendini gösterir.
 5. Göz tansiyonun aşırı ve ani yükselmesi (akut glokom krizi).
 6. Blefaritler; kirpik dibi iltihabıdır ve özellikle ileri yaşlarda daha sık görülür.
 7. Ultraviyole ve güneşe aşırı maruz kalınması.
 8. Konjonktival hemoraji (göze kan oturması) vücut tansiyonu yüksekliği, göze gelen darbeler ve şiddetli ıkınmalarda (kabızlık veya zor doğumlar esnasında) oluşur.gözlerde kanlanma ve batma
 9. Selülit; Göz çevresi dokuların şiddetli enfeksiyonları.
 10. Kornea ülseri; bakteriyel veya herpetik olabilir.
 11. Kapak deformiteleri; ektropiyon (göz kapağının dışa dönmesi), entropiyon(göz kapağının içe dönmesi) gözlerde kanlanma ve batma sebeplerinden biridir.
 12. Göz kapağında oluşan arpacık ve şalazyon.
 13. Sklerit ve epislkerit; gözün beyaz kısmında olan enfeksiyonlar.
 14. Göze yabancı cisim kaçması.
 15. Kontakt lens kullanımı.
 16. Yüzme havuzlarında klor ve diğer havuz temizlik malzemelerinin etkisi.
 17. Soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlar.
 18. Tiroit hastalıkların da da kanlanma görülebilir.

Gözlerde Kanlanma ve Batmaya Karşı Önlemler

 • Gözleri ovuşturmamak en önemli önlemdir. Ellerdeki ve parmaklardaki tahriş edici maddeler ve bakteriler daha fazla gözlerde kanlanma ve batma sebebi olacaktır.
 • Kontakt lens kullananların temizliğe dikkat etmeleri ve kontakt lens kutularını sık sık değiştirmesi gerekir.
 • Bilgisayar ekranına bakarken 20-20-20 kuralını izlemek. Bilgisayarda çalışırken 20 dakikada bir ara vererek 6 metre (20 fit) uzaktaki bir nesneye 20 saniye boyunca bakmak.
 • Beyazlatıcı göz damlalarını uzun süre kullanmak gözlerde kanlanma ve batma sebebidir.
 • Gözlere yabancı cisim kaçma riski olan mesleklerde koruyucu önlemleri uygulamak.

Gözlerde Kanlanma ve Batma Tedavisi

Gözlerde kanlanma ve batma ile birlikte ağrı, sulanma ve bulanık görme eşlik ediyorsa bu durum önemlidir. Göz doktoruna başvurmak gerekir. Teşhis sonucuna göre tedavi uygulanır ve gözde yabancı cisim varsa müdahale edilir. Buna ek olarak, bakteriyel yada viral enfeksiyonlardan kaynaklı ise tanıya göre tedavi düzenlenir. Kapaklarla ilgili bozukluk mevcut ise okuloplastik yaklaşım gerektirir. Sistemik hastalıkların eşlik ettiği kanlanmalar da ise diğer branş hekimlerle birlikte tedavi oluşturulur.

Paylaş!

Yazar Hakkında

Op. Dr. Enver Çiçekdağı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun oldum. Göz hastalıkları uzmanlık eğitimimi Cerrahpaşa Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında tamamladım. Sarıyer Devlet Hastanesi'nde başhekimlik görevinden sonraki, son 10 yıldır İstanbul Göz Hastanesi'nde aktif olarak çalışmaktayım.

Yorum Gönder