Sağlıklı Gözler İçin 7 Faydalı Besin

Sağlıklı gözler ve göz rahatsızlıkları riskini azaltmak için dengeli bir diyet önemlidir. Optimum göz sağlığı için bol miktarda renkli meyve ve sebze tüketilmelidir. Uzun yıllar gözlerin sağlıklı kalabilmesi için birçok antioksidanlar gereklidir. Renkli sebze ve meyvelerde bulunan bu antioksidanlar yaşlılıkla ilgili göz hastalıklarına neden olabilecek serbest radikallerin hasarlarını azaltarak gözleri korur.

Sağlıklı Gözler

Sağlıklı beslenme ile önlenebilecek göz hastalıkları şunlardır. Katarakt, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), glokom, göz kuruluğu ve gece görüş zayıflığı sayılabilir. Sağlıklı gözler için birçok antioksidan gerekir, bunların en önemlileri aşağıdakilerdir.

 • Lutein
 • Zeaksantin
 • Vitaminler A, C, E
 • Beta karoten
 • Omega 3 yağ asitleri
 • Çinko

sağlıklı gözler

Sağlıklı Gözler İçin 7 Faydalı Besin

Yukarıda sayılan antioksidan, vitamin ve mineralleri elde edebileceğimiz önemli 7 besin kaynağı aşağıdakilerdir.

 1. Balık; özellikle somon ve diğer balıklar önemli omega 3 yağ asitleri kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri görme gelişimi ve gözün arkasındaki retina sağlığı için yararlıdır. Ayrıca omega 3’ün göz kuruluğunu  önleyici özelliği de vardır.
 2. Yumurta; vitamin A, zeaksantin ve çinko içerir. A vitamini korneayı korur, lutein ve zeaksantin ise sarı nokta hastalığının oluşumunu önler. Çinko ise gözlerin gece görmesinin artmasına yardımcı olabilir.
 3. Badem; E vitamini içerir, bu vitamin sağlıklı dokuları hedef alan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Düzenli E vitamini tüketimi yaşla ilgili makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Bu vitamin fındık, ay çekirdeği ve fıstıkta da mevcuttur.
 4. Süt ve süt ürünleri; A vitamini ve çinko içerdiği için sağlıklı gözler konusunda önemli role sahiptir. A vitamini korneayı korur, çinko ise gece görüşünde ve kataraktın önlenmesinde önemli mineraldir.
 5. Havuç; yumurta sarısı gibi A vitamini ve beta karoten içeriği ile göz enfeksiyonlarını ve önemli göz rahatsızlıklarını önlemede yardımcı olur.
 6. Kale bitkisi; lahanaya benzeyen, salatalarda ve yemeklerde kullanılan Türkiye’de faydasının yeni farkına varılan bir bitkidir. Bu bitkide K vitamini, kalsiyum, lutein ve zeaksantin bulunur. Ayrıca bazı kanser türlerini önleyici özelliği de (mesane, meme, kolon, yumurtalık ve prostat kanseri) vardır. İçerdiği antioksidanlar ile yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) ve katarakt gibi ciddi göz rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 7. Portakal ve narenciye; bol C vitamini içeriği ile katarakt oluşumuna engel olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu vitamin göz damarlarında sağlıklı kan akımını da düzenler.

Tüm bu besinler insan vücudunun en önemli organlarından birisi olan gözler için birer sağlık deposu olarak bol miktarda tüketilmelidir. Yukarıda bahsedilen besinleri yeterli miktarda alan bireyler sağlıklı gözler için beslenme konusunda sıkıntı çekmeyeceklerdir. Göz ile ilgili rahatsızlık hissedilmesi halinde göz doktoruna baş vurulmalı ve tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.