Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

3

Göz sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir? Göz sağlığı için nasıl beslenmeliyiz? Göz sağlığı için ne yemeliyiz? Göz sağlığı için gerekli olan vitaminler hangileridir?

Göz sağlığını korumak için bazı tedbirler almak gerekir. Bu tedbirleri almakta özenli ve titiz davranırsak sağlıklı gözlere kavuşabiliriz. Aşağıda isimleri sayılan antioksidanlar yaşlanma ile ortaya çıkan katarakt ve makula hasarını önleyerek sağlıklı gözlerle hayatımızı devam ettirmeye yardımcı olabilirler.

 1. Lutein
 2. Zeaksantin
 3. Vitaminler (A, C ve E)
 4. Beta karoten
 5. Omega-3 yağlı asitler
 6. Çinko

Göz Sağlığını Korumak İçin Öneriler

1- Sağlıklı Beslenmek

Göz sağlığını korumak için dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Omega-3 yağ asitleri, lutein, çinko, C ve E vitaminleri gibi besin maddeleri, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi yaşla ilgili görme sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı beslenme, diyabete yakalanma riskinizi de azalttığı için önemli körlük sorunlarından birisi olan diyabetik retinopatiye maruz kalmayarak göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yemekte tabağınızda olması gerekenler:

 1. Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, lahana, havuç, yeşil bezelye, kabak, patates, buğday, üzüm çekirdeği, kırmızı yaban mersini, kırmızı frenk üzümü gibi gıdalar yenmelidir. Bu sayede sarı nokta hastalığı ve katarakttan korunabilirsiniz.
 2. Somon, ton balığı, diğer yağlı balıklar ve istiridye yiyerek sarı nokta hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz.
 3. Yumurta, fındık, badem (içindeki E vitamini ile retina sarı noktanızı koruyabilirsiniz), tahin, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fıstık, keten tohumu, kuru bakliyat gibi (et dışı) protein kaynaklarını sıkça tüketmek sağlıklı gözler için gereklidir.
 4. Portakal, narenciye, meyve suları ve çilek yiyerek aldığımız C vitamini ile katarakt oluşumunu engelleyerek uzun yıllar sağlıklı gözlere sahip olabiliriz.
 5. Tüm bu besinler insan vücudunun en önemli organlarından birisi olan sağlıklı gözler için sofranızdan eksik edilmemesi gerekir.

göz sağlığını korumak

2- Güneş Gözlüğü Kullanmak

Göz sağlığını korumak için doğru güneş gözlüğü kullanarak zararlı ultraviyole (UV) ışınların göze gelmesini engelleyerek, katarakt ve sarı nokta hastalığından korunabilirsiniz.

3- Daha Az Bilgisayar Kullanmak

Bilgisayar kullanımı gözlerde yorgunluk, bulanık görme, göz kuruluğu, baş, boyun, sırt ve omuz ağrılarına sebep olur. Korunmak için, gözleri monitörün üstü ile aynı hizada olacak şekilde ayarlamak gerekir. Ekranı, pencereden gelen ışıkların parlamasını engelleyecek şekilde ayarlamak lazımdır. Gözlerde kuruluk varsa yada aşırı bilgisayar kullanmak gerekli ise her 20 dakika da bir gözlerinizi dinlendirmek için 20 saniye ekrandan uzak durmak gerekir. En az 2 saatte bir kez 15 dakika mola verilmelidir. Bu önlemde göz sağlığını korumak için önemlidir.

4- Sigarayı Bırakmak

İnsan vücudunda birçok zararı olan sigara doğal göz merceği ve retina hücrelerini etkilediği için zamanla görme kaybına neden olan katarakt, sarı nokta hastalığına yol açabilir. Sigara katarakt görülme riskini 2 kat artırır. Sağlıklı gözler için sigara tüketilmemelidir.

5- Makyaj Malzemelerinde Seçici Olmak

Kozmetik ürünlerini başkası ile paylaşmamak ve mağaza örneklerini (tester) kullanmamak gerekir. Makyajdan önce, makyajdan sonra göz kapakları ve kirpik çizgileri iyice temizlenmelidir.

6- Göz Doktorunu Düzenli Ziyaret Etmek

Gözlerde herhangi bir rahatsızlık hissedildiği zaman teşhis ve tedavi için göz hekimine en kısa sürede ulaşmak gerekir. Çünkü erken tanı ve tedavi göz sağlığını korumak için önemlidir.

Paylaş!

Yazar Hakkında

Op. Dr. Enver Çiçekdağı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun oldum. Göz hastalıkları uzmanlık eğitimimi Cerrahpaşa Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında tamamladım. Sarıyer Devlet Hastanesi'nde başhekimlik görevinden sonraki, son 10 yıldır İstanbul Göz Hastanesi'nde aktif olarak çalışmaktayım.

3 yorum

Yorum Gönder