Lazerle Göz Çizdirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz çizdirme ameliyatı nedir? Göz çizdirme yaşı kaçtır? Lazerle göz çizdirme kimlere uygulanır? Göz çizdirme kaç saat sürer ve fiyatları ne kadardır?

Tıbbi adı Excimer Lazer göz ameliyatı olan bu uygulamanın halk arasındaki ismi göz çizdirme operasyonudur. Bu uygulamanın amacı gözlük yada kontakt lens kullanan insanların göz bozukluklarını (miyop, hipermetrop ve astigmat) düzelterek daha konforlu görmelerini sağlamaktır. Bu operasyon gözün ön bölümünde bulunan kornea tabakasına uygulanır.  Lazerle göz çizdirme, dünyada yaklaşık olarak 25, Türkiye’de ise 22 senedir kullanılan bir operasyondur.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır

Genellikle, 18 yaş ile 60 yaş arası miyop, hipermetrop ve astigmat hastalarına uygulanabilir. Lazerle göz çizdirme ameliyatı yapılacak hastalara detaylı göz muayenesi (göz bozukluğu dereceleri tespit edilip, kornea topografisi ve retina incelemesi) yapılır. Kontakt lens kullananlar 7 ile 10 gün öncesinden kontakt lens kullanımına ara vermelidir.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanmaz

 • Göz diyoptri değerlerinde (gözlük dereceleri) artış devam edenlerde
 • 18 yaş altı ve 60 yaş üzerinde olanlarda
 • Keratokonus bulguları olanlarda
 • İleri göz kuruluğu olanlarda
 • Katarakt, üveit, herpetik keratit, glokom ve retina problemleri olanlarda
 • Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlarda

göz çizdirme

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyat Çeşitleri

 1. Lasek ve PRK yöntemi: Bunların her ikisinde de kornea üzerini örten epitel tabakası kaldırılır ve bu bölgeye lazer uygulanır. PRK yönteminde epitel doku cerrahi alet ile kaldırılır. Lasek uygulamasında ise bu epitel doku alkol yardımı ile kaldırılır. Operasyon sonrası 3 veya 4 gün içinde epitel doku tekrar oluşur. İyileşme sürecinde şiddetli ağrı olabilir ve gözün tamamen iyileşmesi 4 ile 6 hafta sürebilmektedir.
 2. Lasik yöntemi: Bu yöntemde epitel mikro keratom yardımı ile kapakçık şeklinde kaldırılır. Bu bölgeye lazer uygulaması yapıldıktan sonra epitel kapakçık tekrar yerine yerleştirilir, ilk 24 saat biraz hastalar ağrı hissedebilirler.
 3. Femto lasik yöntemi: Lazerle göz çizdirme uygulamasında şu anda en güncel ve popüler olan tekniktir. Mekanik hiçbir girişim olmaksızın bilgisayar kontrollü olarak flep lazerle kesilerek kaldırılır. Bu bölgeye lazer uygulaması sonrası korneal flep yerine yerleştirilir. Operasyon sonrası genellikle hastalar ağrı sıkıntısı çekmezler.
 4. Lasik Xtra yöntemi: Bu teknikte lazer ve crosslinking birlikte uygulanır. Korneadaki kolajen liflerin birbirine daha sıkı tutunmasını teşvik etmek için lasik işleminden sonra göze riboflavin ve UV ışığı ile uygulama yapılır. Böylece yeni kornea formu düzelerek istikrarlı hale gelmiş olur.

Göz Çizdirme Hakkında Yanlış Bilinenler

 1. Lazerle göz çizdirdikten sonra katarakt dahil tüm göz operasyonları yapılabilir.
 2. Lazerle çizdirme sonrası renk körlüğü olmaz.
 3. Retina, bu uygulama sonrası kesinlikle zarar görmez.
 4. Göz yapısı uygun ise birden fazla çizdirme operasyonu yapılabilir.
Bunları da beğenebilirsin
12 Yorumlar
 1. Eda diyor

  Merhabalar öncelikle ben size g. Antepten ulasiyorum. Gözümun biri 1.0 digeri ise 1.25 numara. 2 yildir gözlük kullaniyorum ama artik kullanmak iatemiyorum .Burda özel mirkelam hastanesiyle görüstüm, bana direk hicbir sorun olmadan yapabilecegini ve sonrasinda hicbir sorun yasayamayacagimi belki 15 yil sonra oda dusuk bir secenek gozumun 0.50 numara olabilecegini soyledi. Fakat esim ailem cevremdekiler beni cok rahatsiz ediyorlar ve kafami karistiriyorlar.

  Bu lazer le cizdirme bu kadar basit ve saglikliysa neden insanlarin cogu gözlüklü doktorlar, bakanlar ,is adamlari sen onlardan daha mi zekisin daha mi zenginsin senin bile bu ameliyata gucun yetiyorda onlarin mi yetmiyor akilli ol falan gibi bircok sert tepkiler aldim. Ama bakin lutfen ben 20 yasindayim ve gozluk kullanmak istemiyorum. Insallah mesajimi okur ve bana cevap yazarsiniz. Beni biraz rahatlatir ve en azindan karsimdaki insanlara sizin sayenizde verecek cevabim ve arkasina sıgınabilecek sebebim olucak lutfen mesajinizi bekliyorum.

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   18 yaş bittikten sonra, göz numaralarınız 1 yıl artmamışsa ve göz yapınız uygunsa gözlerinizi lazerle çizdirebilirsiniz. Excimer lazer ameliyatı isteğe bağlı yapılan bir uygulamadır. Bu yüzden gözleri bozuk olan kişiler; göz çizdirme ameliyatı, kontakt lens veya gözlük kullanımını seçmekte özgürlerdir.

 2. SİNAN diyor

  Size sorum var hocam, çizdirilen göz numaraları tekrarlar mı ?

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Genelde tekrarlama olmaz.

 3. Halise Yılmaz diyor

  Merhabalar hocam. Nişanlımın sol gözünde tembellik başlamış lazer çizdirme tedavisi ile geçebileceğini söylemişler lazer çizdirme ameliyatı olsa gözleri %100 görme derecesine gelir mi? Yani doktordan doktara bu çizdirme ameliyatı değişir mi görme oranını bir doktor %30 yapabilirken diğer %70 yapabilir mi yani???

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Gözünde tembellik problemi olanlarda excimer lazer ile görme arttırılamaz.

 4. Mert diyor

  Bu tedavi renk körlüğünü düzeltir mi?

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Lazerle göz çizdirme renk körlüğünü çözmez fakat renk körlüğünü çözen kontakt lens kullanırsanız, renk görmeniz normale döner.

 5. Cenk Güzel diyor

  Çok teşekkürler hocam bilgilendirici bir yazı olmuş.

 6. Gizem Yılmaz diyor

  Geçen yıl lazerle gözümü çizdirmiştim çok memnun kaldım

 7. volkan diyor

  hocam iyi günler, sol göz 0.25 sağ göz 3.50 doktor göz tembelliği dedi 20 yaşındayım bunun tedavisi varmı veya göz çizdirme operasyonu ile sağ gözün derecesi düşermi?

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Göz numaranız sıfırlanabilir ancak tembellik olayı ortadan kalkmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.