Akıllı Mercek (Trifokal Mercek) Nedir?

Akıllı mercek ne demektir? Gözdeki fonksiyonları nedir? Akıllı mercek tedavisi hangi sorunlarda kullanılır ve fiyatları nelerdir?

Akıllı mercekler yakın, uzak ve orta mesafede net görüş sağlayan, özelliğini kaybetmeyen ömür boyu işlevini yapmaya devam eden göz içi lenslerdir. Katarakt ameliyatı sonrası yada göz bozukluklarını düzeltmek için bu mercekler kullanılır.

Akıllı Mercek Nedir?

Akıllı mercekler, uzağı, yakını ve orta mesafeleri görmeyi sağlayan insanların gözlük ihtiyacını ortadan kaldıran göz içine yerleştirilen araçlardır. Katarakt ameliyatı sonrası saydamlığını yitiren göz merceğinin yerine operasyonla mercek yerleştirilir. Bu mercekler monofokal olursa hasta uzağı görür yakına gözlük kullanır. Multifokal mercekler uzak ve yakın görüş sağlar. Akıllı mercek ( Trifokal) yerleştirilirse hasta uzak yakın ve orta mesafeleri gözlüksüz olarak görebilir. Ayrıca akıllı mercekler gözlük ve kontakt lens kullanmayan yada kullanmak istemeyen miyop hipermetrop ve astigmatı olan hastalara da uygulanır.

akıllı mercek

Günümüzde insanlar daha aktif yaşamaktadırlar. Bilgisayar ve araç kullanımı ileri yaşlarda da devam etmektedir. Bu uygulama yapılan hastalar bu tür aktivitelerini keyifle ve rahatlıkla yapabilirler. Akıllı mercekler hem gözlük kullanımını ortadan kaldırmakta hem de gözlük kullanımından kaynaklı estetik kaygıları gidermektedir (Özellikle kadınlar yakın gözlük kullanımını kolay kabullenemezler). Akıllı mercekler ömür boyu gözde kalabilmektedir. Bu uygulamanın fiyatları 1500 ile 7500 TL arasında değişmektedir. (kullanılan mercek ,malzeme ve hastanın gözünün yapısına göre farklılık gösterir).

 • Uygulamanın hasta üzerindeki olumlu sonuçları şunlardır;
 1. Gözlüksüz uzak,orta ve yakın görme keyfi.
 2. Hem gece hem gündüz kaliteli görüş.
 3. Renkleri daha net ve olduğu gibi algılama.

Akıllı Mercek Uygulaması Nasıl Yapılır?

Akıllı mercek uygulaması damla anestezisi ile dakikalar içinde tamamlanır. Ağrısız bir operasyondur. Hastanede yatma gerektirmemektedir ve göz uygulama sonrası kapatılır. Akıllı mercek uygulaması her göze farklı günlerde yapılır. Tedaviden bir gün sonra iş yaşamınıza ve sosyal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Yüksek efor gerektiren hareketler hariç bütün günlük işlerinizi yapabilirsiniz.

Akıllı Mercek Kimlere Uygulanır?

Akıllı mercekler 40 yaş üzerinde uzakta,yakında  yada her ikisinde görme kusuru olan ve gözlüklerinden tamamen kurtulmak isteyen herkese  doğal olarak uygulanabilir. Uygulama sonrası göz numarası tekrar ilerlemez. Akıllı mercek uygulanan insanda katarakt oluşmaz. 40 yaş altında kırma kusurları excimer laser ile düzeltilemeyecek kadar yüksek olanlara da akıllı mercek uygulaması yapılır.

Bunları da beğenebilirsin
20 Yorumlar
 1. Aynur Demir diyor

  Sıcak, soğuk sudan, buhardan, darbelerden olumsuz etkilenir mi

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Merhaba,
   Akıllı mercek göz içine yerleştirildiğinden dolayı dış etkenlerden olumsuz etkilenmez.

   1. Murat Gokce diyor

    Merbalar akili mercek ile size bi sorum olcakda. Simdi akili mercek kulanmak istiyorumda ben ama fakat bi seyden korkuyorum. Akili mercek ameliyati oldugum zaman goze bi darbe vb seyler goze geldigi zaman herhangi bi sıkintı olurmu acaba? Bana bu konuda yardimci olabilirmisiniz. Tesekkur ederim iyi gunler dilerim.

    1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

     Akıllı mercek olmaksızın göze gelen her türlü sert darbe göze zarar verir.

 2. Burcu diyor

  Merhaba doktor bey 3 yasinda kizim var iki gozunde de katarakt bulundu. Acil ameliyatla goz ici mercek yerlestirilmesi gerektigi soylendi mercekleri arastirdigimda 3 tip karsima cikti, monofakol, multifakol ve trifakol… Doktorumuz yasindan oturu multifakol veya trifakol degil monofakol kullanacagini soyledi. Arastirmalarim sonuci Hastanede trifakol mercek kullanilmadigini gordum, acaba bu yuzden mi uygun degil dediler, Trifakol icin yas siniri var mi yas siniri yoksa trifakol tercihim sonucta bir omur bu lenslerle yasamak zorunda nadil bir yol izlemeliyim yardimci olur musunuz

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Merhaba,
   Bu tartışmalı bir konudur. Eskiden katarakt ameliyatı yapılan çocuklarda 2 yaşa kadar mercek takılmıyordu. Multifokal mercekler, küçük yaşlardaki çocuklarda şuan tercih ediliyor. Çünkü monofokal mercek takarsa uzak görüş iyi olur fakat yakın için gözlük takması gerekebilir. Okul yada oyun çağında bir çocuğa sürekli yakın gözlüğü taktırmak çok zordur.
   Genelde çocuklarda görme gelişimi 6 yaşına kadar devam eden bir süreçtir. Bu dönemde hiçbir engel olmamalıdır ki çocuğun görmesi tam olarak gelişebilsin.

 3. Selim Güner diyor

  Benim yakın ve uzak görmeden sıkıntım var gözlük kullanıyorum mercek taktırmayı düşünüyorum ortalama maliyeti ne kadar?

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Hastanemizde size hangi merceğin uygun olacağına alanında tecrübeli hekimlerimiz tarafından muayene edilerek karar verilmektedir. Fiyat kullanılan lens markasına göre değişmektedir.

 4. YAKUP diyor

  Merhaba Enver Bey, bende sağ 15 sol 15 derece doğuştan miyop var. Gözlük kullanıyorum. Lazer ameliyat olmuyor. Lens kullanamıyorum. Akıllı mercek takılabilir mi?

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Akıllı mercek uygulaması yapılmadan önce gözünüzün görme değerleri, göz tansiyonu, görme siniri ve retina değerlendirilmesi yapılmalıdır. Ondan sonra akıllı mercek uygulaması yapılıp yapılamayacağı ortaya çıkacaktır. Bunun içinde bir hastanede detaylı göz muayenesi yapılmalıdır.

 5. Feyza diyor

  Merhaba göz içi akıllı mercek için miyopluk numaralarının durmuş olması mı gerekir

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Miyoplarda göz yapısı uygunsa excimer lazer uygulaması yapılır. Eğer göz yapısı uygun değilse ve dioptriler yüksekse gene tetkikler sonucuna göre akıllı mercek uygulamasına karar verilebilir.

 6. Şehmus diyor

  Merhaba Enver bey,
  Benim sizlere şöyle bir sorum olacak. Yaşım 55, 1984 te Askerde iken katarakt ameliyatı oldum ve o gün bugündür gözlük takıyorum. Yaş ilerledikçe görme ve okumada sıkıntılar meydana geliyor. Bir yıl önce göz doktorum ameliyat olabileceğimi söyledi, tabi o zaman multifakol veya trifakol diye bir şey söylemedi. Geçen sene Temmuz ayında yeni gözlük aldım fakat gözler bir türlü kabullenmek istemedi ve gözlükleri geri vermek zorunda kaldım, eski gözlükle yetiniyorum.

  Ben ameliyat olmak istiyorum, aynı günde her iki gözü yapabilirmisiniz ve hangi sıklıklarla kontrollere gelmem gerekir?
  Vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum, saygı ve sevgi ile.

  Şehmus

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Merhaba,
   Daha önceki operasyonunuzda gözünüze mercek konup konmadığı hakkında bilgi vermemişsiniz. Eğer gözünüzde mercek var ise, tekrar akıllı mercek uygulaması yapılamaz. Görme bozukluğunuz Excimer lazer ile düzeltilebilir. Eğer gözünüzde mercek yok ise, akıllı mercek uygulanabilir ve iki gözünüz aynı anda olmaz. Çünkü minimum bir hafta ara ile operasyon yapılmaktadır. Geçmiş olsun.

 7. Bayram Gokkaya diyor

  Goz tansiyonum var akili lens bana uygulanirmi

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Akıllı mercek için başvurduğunuz hastanede yapılacak uygulamalardan sonra uygulanabilir.

 8. Hamza Ekin diyor

  Merhaba doktor bey ben keretokonus hastasıyım 2 defa lazer ameliyatı oldum akıllı mercek bana uygun olur mu

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Keratokonus hastalığı olan ve lazer işlemi uygulanan kişilere akıllı mercek uygun değildir.

 9. Bayram diyor

  Gözlerimde tavuk karası var yüzde atmış görebiliyorum acaba tavuk karası içinde geçerlimi

  1. Op. Dr. Enver Çiçekdağı diyor

   Tavuk karası olanlarda akıllı mercek uygulaması yapılamamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.